Třídy jsou, třídy nejsou
Shodou okolností zde funguje společnost Prinx Chengshan Tire North America, americká pobočka čínského výrobce, o němž píšeme v rubrice Události.
Shodou okolností zde funguje společnost Prinx Chengshan Tire North America, americká pobočka čínského výrobce, o němž píšeme v rubrice Události. Článek popisuje slyšení mezi zástupci ITC (Komise pro mezinárodní obchod) a různými účastníky trhu, které slouží ke zjišťování faktů a jako odrazový můstek pro další kroky. Jednání proběhlo v listopadu minulého roku a šlo o to, zda mají být uvalena cla na nákladní pneumatiky z Thajska. Strana podporující cla byla zastoupena organizací United Steelworkers (USW), která podala původní petici, žádající americkou vládu o zavedení cel na pneumatiky z této země. Odpůrce zastupovala právě zmíněná společnost Prinx Chengshan.
USW tvrdí, že dovoz pneumatik z Thajska je „pumpován“ čínskými vládními investicemi a že od roku 2020 se více než zdvojnásobil. Zástupkyně USW Elisabeth Drakeová uvedla, že hodnota těchto dovezených pneumatik činila 1,8 miliardy dolarů. Zástupci odborů poukázali na blahodárný přínos zavedení dovozních cel na TBR pneu z Číny v roce 2019, kdy ze svého vrcholu v roce 2019 (9,2 mil. dovezených pneu) klesl import na 1,8 mil. ks v roce 2022 a v prvním pololetí 2023 oslabil o dalších 30 %. Mezitím řada výrobců přemístila produkci právě do Thajska a dalších zemí jihovýchodní Asie, takže se čínské pneumatiky do USA opět masově vracejí.
Ztrácíme. Na vině je Thajsko
Bylo zmíněno několik konkrétních případů, jak dovoz pneu z Thajska ohrožuje domácí produkci. Drew Rodriguez je předsedou odborů v závodě na výrobu pneumatik Bridgestone Americas Inc. v Morrisonu ve státě Tennessee. Když koncem roku 2022 narostly zásoby pneumatik, vedení závodu podle Rodrigueze snížilo denní výrobu. V roce 2022 podle něj závod Morrison vyráběl 9 346 pneumatik TBR denně a v roce 2023 se toto číslo snížilo na 9 040. „I při těchto nižších úrovních výroby máme stále obrovské množství zásob – více, než dokáže náš sklad zvládnout. Sklad je plný pneumatik pro nákladní automobily a autobusy. Kromě toho máme na pozemku našeho závodu 150 až 175 návěsů, které jsou zplna napěchované pneumatikami,“ stěžoval si Morrison a dodal, že Bridgestone nemůže tyto pneumatiky uplatnit na trhu kvůli nekalé konkurenci dumpingových pneu právě z Thajska.
Podobný příběh vyprávěl i Thomas O’Shei, vedoucí odborů v továrně Sumitomo Rubber USA LLC poblíž Buffala ve státě New York. Ten uvedl, že dovoz z Thajska překročil v roce 2022 počty, které byly zaznamenány o několik let dříve z Číny. Závod Sumitomo v roce 2020 vyráběl 1 550 nákladních a autobusových pneumatik denně a měl velmi nízké zásoby. V roce 2021 se výroba zvýšila na 1 600 pneumatik, ale v roce 2022 byla podle něj denní produkce snížena na 1 450 pneumatik. Od té doby se situace jen horšila. Dodal, že v roce 2023 výroba klesla na 1 300 nákladních pneumatik denně a společnost má ve skladech Sumitomo uloženo asi 150 000 pneumatik.
Do třetice závod společnosti Goodyear v Danville ve státě Virginia reprezentoval další odborář Jerron „Pete“ Morton. I on zaznamenal pokles výroby: nyní se denně vyrobí 3 675 pneumatik TBR, zatímco před rokem to bylo 5 500 pneumatik. „Obrovská vlna dumpingových dovozů z Thajska nám brání pracovat na plnou kapacitu,“ řekl doslova. Goodyear prý eliminuje přesčasy a v červenci upravil tradiční 42hodinový pracovní týden na 40 hodin.
V tomto duchu vystoupili ještě další dva odboroví zástupci z jiných závodů společností Goodyear a Bridgestone v USA.
My soutěžíme v jiné lize
Samuel Felberbaum, prezident společnosti Prinx Chengshan Tire North America, a Ken Coltrane, viceprezident společnosti pro marketing a vývoj produktů, se spolu s právníky svého výrobce ujali role zástupců celní opozice a thajského trhu. A v rámci svých argumentů tým Prinx překvapivě uvedl, že mezi domácími výrobci pneumatik a výrobci dovážejícími výrobky z Thajska neexistuje přímá konkurence. Jak upozornil Felberbaum, domácí výrobci pneumatik a výrobci z Thajska nesoutěží vždy o stejný „koláč“. Američtí výrobci se zaměřují především na prvomontáže, což sice neplatí plošně, ale Prinx nedodává na trh OEM v USA vůbec a s největší pravděpodobností to nečiní žádná jiná firma dovážející pneumatiky z thajských továren. Kromě toho Felberbaum tvrdí, že Prinx a další thajští výrobci pneumatik neprodávají velkým vozovým parkům a nezískávají státní zakázky. Odhaduje, že fleetové a vládní obchody tvoří zhruba 80 % prodeje prémiových značek. Místo toho podle něj Prinx prodává své pneumatiky nezávislým prodejcům pneumatik. Ti mají pneumatiky skladem a prodávají je konečnému zákazníkovi, jímž jsou převážně nezávislí řidiči nákladních vozidel. Prodejce objednává pneumatiky po kontejnerech, které jsou vyrobeny na zakázku a odeslány přímo prodejci. Společnost Prinx nemá v USA vlastní sklady, kde by skladovala zásoby.
Felberbaum též upozornil na rozdíly v konkurenčních strategiích domácích a thajských výrobců pneumatik. Domácí výrobci podle něj obvykle nabízejí rozsáhlejší balíček služeb spojených s pneumatikou. „Jedná se o komplexní smlouvy, které zahrnují cenu pneumatiky a související služby,“ upřesnil.
Rozdíly se promítají i do tradičních tříd či úrovní pneumatik, myslí si. Do nejvyšší úrovně (Tier 1), zařadil značky Bridgestone, Goodyear a Michelin. Do druhé úrovně (Tier 2) pak Continental, BFGoodrich, Yokohama a Sumitomo. „Prinx a další thajští dovozci jsou obecně považováni za třídu tři nebo čtyři. Nesoutěžíme s prémiovými značkami na úrovních jedna a dvě,“ vyslovil obhájce Felberbaum zásadní myšlenku slyšení. Dodal, že mezi jednotlivými úrovněmi existují „hmatatelné rozdíly“ včetně cen a že mezi jednotlivými úrovněmi obecně chybí konkurence. Gina Colarusso, právnička pracující jménem společnosti Prinx, uvedla, že jakékoli cenové srovnání mezi domácími výrobci a výrobci pneumatik, jako je například Prinx, je „fakticky nesmyslné“.
Kdo bude mít navrch?
Během více než čtyř hodin otázek a odpovědí zůstalo v popředí téma úrovní a jejich definice, přičemž Drakeová, právní zástupkyně USW, uvedla, že „nevěří v existenci tříd, protože se zdá, že pro ně neexistuje jasná definice“. Colarusso však poznamenala, že existují výrobci, včetně těch, jež zastupuje USW, kteří nabízejí více značek za různé ceny. Goodyear má Kelly, Bridgestone Firestone a Michelin Uniroyal. „Dávají jim různá jména a značky. Kdyby úrovně neexistovaly, proč by to dělali?“ položila řečnickou otázku právní zástupkyně Prinxu.
Obhajoba dovozu nákladních pneumatik z Thajska je tedy postavena na myšlence, že ačkoli se jedná o stejný typ produktu, konkurence mezi nimi z důvodu různých tříd neexistuje. A žalující strana si zřejmě uvědomuje, že jen tak zahodit termín „třídy a úrovně“ nejde. Jedná se přece jen o starý průmyslový standard, který je těžké zapřít. Ale pak už není daleko k myšlence: může Audi vážně požadovat, aby se zavedlo clo na dovoz Dacií? A i když cítíme, že v pneumatikách to je „přece jenom trochu jinak“, právníci se ve vyvracení této argumentace určitě trochu zapotí.